Cechy płciowe drugorzędne i trzeciorzędne kobiet

Cechy płciowe drugorzędne i trzeciorzędne kobiet już dojrzałych, a więc rozwinięte sutki, owłosienie na podbrzuszu i wargach sromowych, które mogą występować nawet u dzieci kilkumiesięcznych, dowodzą, że w tych niezwykłych przypadkach działanie hormonów rozciąga się na cały ustrój. W związku z przedwczesną dojrzałością płciową wzrasta też waga ciała, zmienia się odpowiednio wygląd i ulega przyspieszeniu kształtowanie się szkieletu kostnego. Rozwój części rodnych umożliwia zajście w ciążę czasami już w pierwszych latach życia. Jedynie rozwój psychiczny utrzymuje się zazwyczaj w granicach zależnych od wieku.

W odróżnieniu od typowego obrazu przedwczesnego pokwitania, którego cechą jest prawdziwy cyk! miesięczny z jego charakterystycznymi zmianami, występują nieraz – zwykle w związku z rozwijającymi się guzami nadnercza – objawy nazwane ,Jiirsutismus“ polegające na silnym owłosieniu (także na brodzie, pod pachami i na sromie), powiększeniu się łechtaczki, rozwoju mięśni, zgrubieniu głosu, bez przedwczesnego wykształcenia się części rodnych wewnętrznych i bez miesięcznego krwawienia. Jest to choroba mająca związek z zaburzeniem czynności dokrewnych części korowej nadnerczy (interrenalismus) u jednostek w wieku dziecięcym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>