Fizjologia żeńskich narządów płciowych

Rozróżnia się wewnętrzne i zewnętrzne narządy płciowe. Do wewnętrznych należą: jajniki, jajowody, macica i pochwa. Do zewnętrznych (srom niewieści, vulva, cunnus) należą: wzgórek łonowy, wargi sromowe większe, wargi sromowe mniejsze, łechtaczka, przedsionek pochwy, opuszka przedsionka i gruczoły przedsionkowe większe. wa miednicy kobiecej – wi- dok z boku (według Mas- tersa i Johnson, 1975)

Jajnik (ovarium, żeński gruczoł płciowy) jest to parzysty gruczoł, wielkości małego orzecha włoskiego, leżący w miednicy małej odpowiednik jądra u mężczyzny.

Składa się z dwóch części: 1) kory, w której wydzielane są hormony płciowe i wytwarzane są jaja oraz 2) rdzenia, w którym znajduje się tkanka łączna. W korze znajdują się mieszki jajnikowe pierwotne w liczbie około 200 000. Każdy mieszek składa się z macierzystej komórki jajowej (oogonia), otoczonej warstwą komórek nabłonka pęcherzykowego. W okresie dojrzałości płciowej kobiety, od pokwitania do przekwitania, dojrzewa tylko około 400 mieszków reszta ulega zanikowi, częściowo nawet jeszcze przed okresem pokwitania.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>