Fizjologia żeńskich narządów płciowych
Rozróżnia się wewnętrzne i zewnętrzne narządy płciowe. Do wewnętrznych należą: jajniki, jajowody, macica i pochwa. Do zewnętrznych (srom niewieści, vulva, cunnus) należą: wzgórek łonowy, wargi sromowe większe, wargi sromowe mniejsze, łechtaczka, przedsionek pochwy, opuszka przedsionka i gruczoły przedsionkowe większe. wa miednicy kobiecej – wi- dok z boku (według Mas- tersa i Johnson, 1975)
Jajnik (ovarium, żeński gruczoł płciowy) jest to parzysty gruczoł, wielkości małego orzecha włoskiego, leżący w miednicy małej odpowiednik jądra u mężczyzny.
Składa się z dwóch części: 1) kory, w której wydzielane są hormony płciowe i wytwarzane są jaja oraz 2) rdzenia, w którym znajduje się tkanka łączna. W korze znajdują się mieszki jajnikowe pierwotne w liczbie około 200 000. Każdy mieszek składa się z macierzystej komórki jajowej (oogonia), otoczonej warstwą komórek nabłonka pęcherzykowego. W okresie dojrzałości płciowej kobiety, od pokwitania do przekwitania, dojrzewa tylko około 400 mieszków reszta ulega zanikowi, częściowo nawet jeszcze przed okresem pokwitania.
Leave a reply