NIEPOŻĄDANE DZIAŁANIE STEROIDÓW NA SKÓRĘ

Składa się ono z różnych mechanizmów niepożądanego działania steroidów takie jak:

– 1) hamowanie wzrostu naskórka,

– 2) hamowanie syntezy kwaśnych mukopolisacharydów, a także włókien kolagenowych i sprężystych,

– 3) zasadochłonne zwyrodnienie kolagenu,

– 4) zmniejszenie dopływu krwi do skóry,

– 5) hamowanie czynności krwinek białych,

– 6) zanik tkanki podskórnej,

– 7) hamowanie biosyntezy przeciwciał,

– 8) hamowanie reakcji antygen-przeciwcialo,

– 9) zmiany w budowie i czynności struktur błoniastych.

Powyższe wpływy mogą pojawić się zarówno po długotrwałym doustnym podawaniu steroidów, jak i po stosowaniu steroidów na skórę w postaci maści lub zawiesin. Kortyzon i jego pochodne odznaczają się maią rozpuszczalnością w wodzie, małą stałą dyfuzji i dość dużą masą cząsteczkową. Powoduje to powolne wchłanianie tych substancji przez zdrową skórę.

Wchłanianie steroidów, jeżeli zastosowano je zewnętrznie na uszkodzoną lub chorą skórę, ulega wybitnemu przyspieszeniu, prowadząc na ogół do długotrwałego zwiększenia stężenia egzogennych steroidów we krwi {2].

Niepożądane działanie steroidów na skórę przejawia się różnymi zespołami objawowymi [1, 2]. Mogą to być objawy naśladujące choroby skóry, jak np. a) objawy tocznia rumieniowatego o lekkim przebiegu, b) ujawnienie lub zaostrzenie łuszczycy, c) objawy liszaja czerwonego płaskiego, d) zmiany w przebiegu gojenia się owrzodzeń skóry, np. owrzodzeń podudzi (większe zniszczenie tkanek, bóle, zwiększenie wydzieliny z ra- ny, pogorszenie ziarninowania i epitelializacji), e) pojawienie się podskórnych wylewów krwi i posteroidowej naczyniowej plamicy (w 70%, przypadków po deksametazonie).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>