Niepożądane następstwa ciąży

Wskutek przesunięcia mięśni prostych brzucha na bok zatraca się łączność ich z tzw. linią białą, która stanowi naturalną granicę zespolenia nie tylko mięśni prostych, lecz również mięśni skośnych brzucha zewnętrznych I wewnętrznych, wobec krzyżowania się i splatania w tym miejscu włókien ścięgien tych mięśni – co spra- wia, że między dobrze dotąd napiętymi mięśniami prostymi wytwarza się przestrzeń pokryta tylko przez skórę, tkankę podskórną, ścieńczałą powięź i rozciągniętą otrzewną.

W przypadkach dużego rozstępu mięśni prostych brzucha tworzy się tzw. przepuklina brzuszna (hernia lineae albae)} kiedy przestrzeń między dośrodkowymi brzegami wspomnianych mięśni pokryta jest przez ścieńczałe powłoki, tworzące jakby worek przepuklinowy o wiotkich ścianach. Jeśli równocześnie przyjdzie do opadnięcia trzewi, jelita przejawiają skłonność do przedostawania się do takiego „worka przepuklinowego“, a pociągając go w dół swoim ciężarem umożliwiają powstanie „obwisłego brzucha“ (venter propendens). Tego rodzaju kształt brzucha może prowadzić do niepożądanych następstw w ciąży. Ciężarna macica przechyla się bowiem nazbyt ku przodowi nie znajdując oparcia w powłokach brzusznych, część jej pochwowa podnosi się ku górze ponad wzgórek kości krzyżowej, a tylna ściana trzonu macicy rozciąga się nadmiernie wskutek opadnięcia pod spojenie łonowe jej ściany przedniej. Z chwilą rozpoczęcia bólów porodowych mechanizm porodu zostaje spaczony wobec spychania główki płodu nie w linii osi miednicy. Prowadzi to nie tylko do dalszego nadmiernego wyciągnięcia sklepień pochwy i tylnej ściany trzonu macicy, lecz w pewnych przypadkach także do ich rozerwania.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>