OBJAWY ZE STRONY UKŁADU MOCZOWEGO
Długotrwałe podawanie estrogenów i progestagenów antykoncepcyjnych może zakłócić prawidłową korelację układu podwzgórzowo-przysadko- wego. Sprowadza się to w głównej mierze do zahamowania cyklicznego uwalniania FSH i LH oraz do zablokowania czynnika hamującego prolaktynę (PIF). Powstaje wtedy zespół amenorrhoea-gaiactorrhoea. Następuje zatrzymanie miesiączki nawet po odstawieniu preparatu antykoncepcyjnego, czasem towarzyszy temu obustronny mlekotok (galactorrhoea),
U niektórych kobiet wzrost i czynność gruczoiaków przysadki wytwarzających prolaktynę (prolactinoma) mogą być stymulowane przez estrogeny zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych. Najczęściej zdarza się to u kobiet, które w przeszłości miały już przypadki mlekotoku i zaburzenia cyklu. Jeżeli po odstawieniu preparatu antykoncepcyjnego pojawia się oligomenorrhoea lub amenorrhoea secundar/a, należy wtedy przeprowadzić ocenę stężenia prolaktyny we krwi. Istnieje możliwość hiperprolaktynemii i utajonego gruczolaka przysadki.
U niektórych kobiet podczas antykoncepcji częstsze jest niż zwykle występowanie zakażeń i zapalnych zmian w drogach moczowych. Okazuje się, że jest to spowodowane rozszerzeniem moczowodów, które powstaje w wyniku antykoncepcji hormonalnej.
Leave a reply