OBJAWY ZE STRONY UKŁADU MOCZOWEGO

Długotrwałe podawanie estrogenów i progestagenów antykoncepcyjnych może zakłócić prawidłową korelację układu podwzgórzowo-przysadko- wego. Sprowadza się to w głównej mierze do zahamowania cyklicznego uwalniania FSH i LH oraz do zablokowania czynnika hamującego prolaktynę (PIF). Powstaje wtedy zespół amenorrhoea-gaiactorrhoea. Następuje zatrzymanie miesiączki nawet po odstawieniu preparatu antykoncepcyjnego, czasem towarzyszy temu obustronny mlekotok (galactorrhoea),

U niektórych kobiet wzrost i czynność gruczoiaków przysadki wytwarzających prolaktynę (prolactinoma) mogą być stymulowane przez estrogeny zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych. Najczęściej zdarza się to u kobiet, które w przeszłości miały już przypadki mlekotoku i zaburzenia cyklu. Jeżeli po odstawieniu preparatu antykoncepcyjnego pojawia się oligomenorrhoea lub amenorrhoea secundar/a, należy wtedy przeprowadzić ocenę stężenia prolaktyny we krwi. Istnieje możliwość hiperprolaktynemii i utajonego gruczolaka przysadki.

U niektórych kobiet podczas antykoncepcji częstsze jest niż zwykle występowanie zakażeń i zapalnych zmian w drogach moczowych. Okazuje się, że jest to spowodowane rozszerzeniem moczowodów, które powstaje w wyniku antykoncepcji hormonalnej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>