Osoby dotknięte bólami krzyża

Jest rzeczą powszechnie znaną, że osoby dotknięte bólami krzyża mogą prowadzić normalne życie i być czynne zawodowo. Wiadomo też, że u zdecydowanej większości dochodzi do wyciszenia objawów chorobowych w miarę upływu czasu. Trzeba też wyraźnie podkreślić, że przedłużające się leżenie w łóżku, nadmiar ograniczeń i leków, zbyt rozległe korzystanie z zabiegów leczniczych przynosi więcej szkód niż pożytku. Istnieją też dowody na to, że szkodliwa jest opieka domowa, np. zbyt troskliwej i współczującej żony.

Należy sobie wyraźnie uświadomić, że w okresowych zaostrzeniach w przewlekłych bólach krzyża chory w rzeczywistości wymaga jedynie kilkudniowego (2-3 dni) leżenia w łóżku. Każdy dodatkowy dzień bezczynności pogarsza stan i samopoczucie chorego! Ponadto chory nie powinien czekać na całkowite ustąpienie dolegliwości, lecz zacząć się poruszać i wrócić do wykonywania normalnych obowiązków w pracy i w domu (naturalnie z małymi wyjątkami).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>