Powołanie specjalizacji rehabilitacji ruchowej
Wymienione zadania zawodowe realizowne są zarówno w trakcie rehabilitacji szpitalnej w ostrym stanie schorzenia i niesprawności, jak i na etapie rehabilitacji ambulatoryjnej i sanatoryjnej.
Po uzyskaniu II stopnia specjalizacji z rehabilitacji ruchowej pełnić oni mogą funkcję kierowników w przychodni rehabilitacyjnej, sprawując opiekę merytoryczną nad całym zespołem rehabilitacyjnym.
Wielu absolwentów kierunku rehabilitacji pracuje w spółdzielczości inwalidzkiej i sporcie inwalidów, prowadząc przychodnie rehabilitacyjne w spółdzielniach inwalidów, organizując gimnastykę leczniczą i korekcyjną, zajęcia sportowe w miejscu pracy oraz turnusy usprawniające w okresie letnim.
Wprowadzenie zatem przed 35-cioma laty opisanej specjalizacji do AWF Warszawa stanowiło na owe czasy unikatowe rozwiązanie w skali światowej, walnie przyczyniające się do ugruntowania pojęcia polskiego model rehabilitacji (podobnie Polska była jednym z pierwszych krajów, który wprowadził specjalizację z rehabilitacji w program studiów medycznych). W 1970 r. WHO podczais konferencji na Malcie zaleciła wykorzystanie wzorów polskich do organizacji rehabilitacji w innych krajach.
Z chwilą powołania specjalizacji rehabilitacji ruchowej w uczelniach wychowania fizycznego, środowisko kultury fizycznej pośpieszyło z wydatną pomocą medycynie, kształcąc poza uczelniami medycznymi specjalistów pracujących w służbie zdrowia.
Leave a reply