Poziom gonadotropin

Stymulujące działanie neurosekrecji gonadoliberyny dokonuje się w przysadce dzięki receptorom znajdującym się w błonie komórek docelowych wydzielających gonadotropinę (Heber i Odęli, 1977). Receptory charakteryzujące się powinowactwem chemicznym do LHRH po związaniu gonadoliberyny powodują sekrecję – a zapewne również syntezę – LH i FSH za pomocą innego transmitera, cyklicznego adenozynomono- fosfatu (cAMP). Przysadkowa sekrecja LH i FSH jest epizodyczną i rytmiczną reakcją na rytmiczną sekrecję gonadoliberyny. Ponieważ LH ma krótsze przerwy w rytmie sekrecyjnym (około 1 godziny) w porównaniu z FSH (3-5 godzin), krótkotrwałe wahania w poziomie lutropiny (LH) są wyraźniejsze niż wahania w poziomie folitropiny (FSH).

FSH wpływa u kobiet na wzrost mieszków jajowych, a u mężczyzn działa na spermatogenezę. Do zadań LH należy kierowanie owulacją i tworzeniem ciałka żółtego u kobiety oraz kierowanie sekrecią komórek Leydiga u mężczyzn. Nie można jednak oddzielić od siebie działania obu 1? Seksuologia biologiczna hormonów w kierowaniu czynnościami męskich i żeńskich gruczołów płciowych, ponieważ jedynie ich prawidłowe współdziałanie może doprowadzić do zrealizowania funkcji rozrodczych.

Poziom gonadotropin jest regulowany głównie przez sterydowe hormony płciowe dzięki ujemnemu sprzężeniu zwrotnemu, a u kobiet w okresie przedowulacyjnym również dzięki dodatniemu sprzężeniu zwrotnemu. W regulowaniu wydzielania FSH bierze udział również in- hibina, peptyd będący produktem pochodzenia jądrowego (Franchimont i wsp., 1975), uważany dzisiaj za produkt wydzielany również przez jajniki i jądra.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>