Proces nowotworowy

Dzięki niemu właśnie przychodzi do względnie szybkiego zajęcia tkanki łącznej przymacicza bocznego, tylnego, a nawet przedniego (zwłaszcza w przypadkach raka wargi przedniej lub raka kanału szyjki) i do umożliwienia przeniesienia się sprawy chorobowej na pęcherz moczowy i odbytnicę. Węzły chłonne zostają zajęte przez proces nowotworowy w pewnej kolejności, jakkolwiek nie jest to, jak już wspomniano, regułą. Najpierw ulegają schorzeniu węzły chłonne, położone najbliżej macicy na skrzyżowaniu moczowodu z tętnicą maciczną, u podstawy więzadła szerokiego. Z kolei zajęte zostają węzły biodrowe i krzyżowe na tylnej ścianie miednicy, z boku od prostnicy. Proces nowotworowy obejmuje później powierzchowne i głębiej leżące węzły lędźwiowe oraz pachwinowe. Należy przyjąć, że w 1jz części przypadków raka nadających się do zabiegu operacyjnego znajdujemy przerzuty w węzłach chłonnych, podczas gdy w 2/s przypadków węzły nie wykazują przerzutów rakowych.

Zajęte przez raka węzły limfatyczne nie ulegają zwykle wybitnemu powiększeniu, ale są prawie zawsze twardsze. Węzły znacznie powiększone i miękkie są natomiast zwykle zmienione zapalnie, ale nie wykazują pod mikroskopem znamion nowotworu.

Szerzenie się raka drogą naczyń krwionośnych zdarza się rzadziej, ale jest rzeczą możliwą. Tym się tłumaczą przerzuty w odległych narządach ustroju. Do tego sposobu rozsiewania się nowotworu dochodzi jednak już w późniejszym stadium schorzenia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>