Proces nowotworowy
Dzięki niemu właśnie przychodzi do względnie szybkiego zajęcia tkanki łącznej przymacicza bocznego, tylnego, a nawet przedniego (zwłaszcza w przypadkach raka wargi przedniej lub raka kanału szyjki) i do umożliwienia przeniesienia się sprawy chorobowej na pęcherz moczowy i odbytnicę. Węzły chłonne zostają zajęte przez proces nowotworowy w pewnej kolejności, jakkolwiek nie jest to, jak już wspomniano, regułą. Najpierw ulegają schorzeniu węzły chłonne, położone najbliżej macicy na skrzyżowaniu moczowodu z tętnicą maciczną, u podstawy więzadła szerokiego. Z kolei zajęte zostają węzły biodrowe i krzyżowe na tylnej ścianie miednicy, z boku od prostnicy. Proces nowotworowy obejmuje później powierzchowne i głębiej leżące węzły lędźwiowe oraz pachwinowe. Należy przyjąć, że w 1jz części przypadków raka nadających się do zabiegu operacyjnego znajdujemy przerzuty w węzłach chłonnych, podczas gdy w 2/s przypadków węzły nie wykazują przerzutów rakowych.
Zajęte przez raka węzły limfatyczne nie ulegają zwykle wybitnemu powiększeniu, ale są prawie zawsze twardsze. Węzły znacznie powiększone i miękkie są natomiast zwykle zmienione zapalnie, ale nie wykazują pod mikroskopem znamion nowotworu.
Szerzenie się raka drogą naczyń krwionośnych zdarza się rzadziej, ale jest rzeczą możliwą. Tym się tłumaczą przerzuty w odległych narządach ustroju. Do tego sposobu rozsiewania się nowotworu dochodzi jednak już w późniejszym stadium schorzenia.
Leave a reply