Uplawy

Bardzo często skarżą się kobiety na uplawy, czyli nieprawidłowy wypływ z dróg rodnych. Celem wywiadów jest ustalenie wyglądu, ilości i czasu występowania tego wypływu. W warunkach prawidłowych nieznaczna ilość śluzu pochodzącego z szyjki macicznej, pochwy i gruczołów dodatkowych nie wystarcza, aby zwrócić na siebie uwagę kobiety. Plamy na bieliźnie, stwierdzenie zwilgotnienia sromu i pochwy są jednak dowodami jego obecności.

Stwierdzenie plam na bieliźnie może już budzić podejrzenia i niepokój. Upławy białe składają się zazwyczaj ze śluzu z domieszką białych ciałek krwi, nabłonków pochwy i bakteryj. Ich barwa zaznacza się tym wyraźniej, im więcej złuszczo- nych nabłonków pochwy znajduje się w wypływie. Jeżeli przyczyną upławów jest tylko wzmożone wydzielanie śluzu, są one zazwyczaj szkliste i bezbarwne. Znaczna domieszka białych krwinek w wypływie nadaje im barwę żółtawą lub zielo- nawą. Barwa brunatna przemawia za domieszką krwi, a więc istnieniem w obrębie dróg rodnych owrzodzeń. Procesy martwicze, rozgrywające się w macicy w przebiegu raka, zatrzymania części jaja płodowego lub martwicy mięśniaka, wywołują upławy przypominające z wyglądu popłuczyny mięsne. Krew zbita w skrzepy, zatrzymana w macicy i ulegająca tam rozkładowi, wydostaje się na zewnątrz nadając upławom barwę czekoladową.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>