ZAPALENIE RDZENIA KRĘGOWEGO

Zapalenie rdzenia kręgowego — ZRK — (myelitis) może rozwinąć się w związku z jakimś zakażeniem (analogicznie do tzw. przyzakaźnego zapalenia mózgu) lub też bez uchwytnej przyczyny w niektórych przypadkach czynnikiem etiologicznym jest przypuszczalnie wirus neurotro- powy. Histopatologicznie stwierdzamy na pewnym poziomie rdzenia kręgowego zmiany zapalne i martwicze, zajmujące cały przekrój rdzenia lub część. W innych okolicach układu nerwowego mogą być dodatkowe małe ogniska zapalne. ZRK nie jest rzadkością wśród dzieci. Objawy kliniczne rozwijają się zwykle w sposób ostry. W przypadkach ciężkich powstaje zespół poprzecznego zajęcia rdzenia, ze zniesieniem czucia i porażeniami od pewnego poziomu w dół (najczęściej jest to środkowa część odcinka piersiowego) z zaburzeniami w oddawaniu moczu i stolca. W płynie mózgowo-rdzeniowym często stwierdza się niedużą pleocytozą i zwiększenie ilości białka. Rokowanie zależy od stopnia uszkodzenia rdzenia. W przypadkach ciężkich zejściem choroby jest niedowład kurczowy kończyn dolnych, utrzymujące się zaburzenia czucia i czynności pęcherza moczowego i odbytnicy. W stanach lżejszych może nastąpić duża poprawa. Rozpoznanie zwykle jest łatwe. Należy oczywiście wyłączyć sprawy uciskowe rdzenia kręgowego i kiłę.

Leczenie: 1) niedopuszczenie do odleżyn — często zmiana ułożenia (najmniej co 2 godziny), zmywanie skóry, masowanie, nacieranie 4-0% spirytusem, pudrowanie 2) cewnikowanie pęcherza moczowego, zwalczenie zakażenia dróg moczowych, by mógł wytworzyć się automatyzm oddawania moczu 3) ćwiczenia bierne kończyn porażonych, by nie dopuścić do przykurczów i zmniejszyć spastyczność 4) postępowanie rehabilitacyjne, nauka chodzenia itp. W przypadkach lżejszych leczenie jest znacznie prostsze w związku z szybką poprawą czynności kończyn dolnych, pęcherza i odbytnicy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>